Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

„W kręgu różnych mitologii” – wykłady prowadzone przez studentów KUL

Opublikowano: piątek, 01, luty 2019 09:35


     28 stycznia 2019 r. naszą szkołę odwiedzili studenci filologii polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ilona Kalamon, Anna Pietrzak oraz Tomasz Wójcik w bardzo ciekawy sposób przedstawili nam motywy wywodzące się z różnych mitologii – greckiej, rzymskiej, nordyckiej i słowiańskiej. W niecodziennych zajęciach uczestniczyli uczniowie z klas: IC, II B i III B.
     Prowadzący omawiali wybrane historie mitologiczne, prezentując ich genezę, typowe cechy oraz sposób funkcjonowania we współczesnych czasach.  Dowiedzieliśmy się o pewnych archetypach i zjawisku powtarzalności kultu danego bóstwa w różnych obszarach Europy.

Jedna z prowadzących, Anna Pietrzak, zaciekawiła nas opowieścią o zwyczajach funeralnych, wywodzących się z mitologii słowiańskiej. Ważnym punktem wykładu było wskazanie mitologii jako źródła dzisiejszej obyczajowości. Student, Tomasz Wójcik, zaprezentował postaci funkcjonujące w popularnych filmach, książkach i komiksach, wzorowane właśnie na wizerunkach bohaterów  mitologicznych. Dla grupy maturalnej studenci przygotowali atrakcyjną formę powtórzenia wiadomości o teatrze antycznym i szekspirowskim.
     Wykłady prowadzone przez studentów KUL bardzo nas zainteresowały.
Czekamy na kolejne spotkanie!

                                                            Kinga Malec, kl. II B

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie