Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Warszawa w 100 – lecie niepodległości!

Opublikowano: niedziela, 25, listopad 2018 15:49


                                                         Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt
                                                            Już dziś wyruszaj ze mną tam
                                                            Zobaczysz jak, przywita pięknie nas
                                                            Warszawski dzień.
                                                                                   Czesław Niemen

     15 listopada 2018 r. z okazji wyjątkowego Święta Niepodległości współprowadząca Szkolny Klub Turystyczny Chodak, p. Anna Kosmowska zorganizowała wycieczkę do Warszawy. Stolicę zwiedzali uczniowie klas: Ia, b, c, IIa i IIIb pod opieką pań: Anny Kosmowskiej, Doroty Matysiak, Anny Patejuk oraz Tamary Koterwas. Wycieczka miała bardzo bogaty i urozmaicony program. Zwiedzanie stolicy rozpoczęliśmy od żywej lekcji historii w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Podzieleni na dwie grupy uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej Zachować pamięć. W pałacu poznaliśmy historię sarmackiej rezydencji króla Polski z uwzględnieniem zagadnień dotyczących rewindykacji dzieł sztuki.


     Spiesząc do następnej atrakcji turystycznej byliśmy świadkami uroczystej zmiany warty pod Pałacem Prezydenckim. W pokazie brało udział dziesięciu żołnierzy Garnizonu Warszawskiego, którzy prezentowali swoje umiejętności. Odprawie warty towarzyszyli również wojskowi muzycy, werblista i trębacz, którzy odgrywali podczas tego widowiska proste akordy.
     Następnie odwiedziliśmy gmach Pałacu Prezydenckiego. Mieliśmy szczęście, ponieważ w siedzibie prezydenta nie odbywały się żadne uroczystości i mogliśmy zobaczyć wszystkie pomieszczenia udostępnione do zwiedzania: salę kolumnową, kaplicę, sale białą i błękitną oraz ogród zimowy. Największą uwagę przykuł okrągły stół, przy którym obradowali w 1989 przedstawiciele rządzącej wówczas PZPR i opozycji.
     Po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego spacerem po warszawskiej starówce udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów w Polsce – Polin. Wielki, oszklony budynek zaskoczył nas swoim rozmachem. Muzeum POLIN jest nowoczesną instytucją kultury – muzeum historycznym ukazującym 1000 lat dziejów polskich Żydów. Jest też miejscem spotkań i dialogu tych wszystkich, którzy pragną lepiej poznać przeszłość i współczesną kulturę żydowską, którzy z polsko-żydowskiej historii chcą wyciągnąć wnioski na przyszłość, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami i stawić czoła współczesnym zagrożeniom, takim jak ksenofobia i nacjonalistyczne uprzedzenia.
     Po obiedzie w galerii Złote Tarasy udaliśmy się do Teatru Buffo na kultowy spektakl Metro grany od 1991 roku. Musical to dzieło Janusza Józefowicza -  scenariusz, choreografia i reżyseria. Grupa młodych wykonawców opowiada o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Widzimy więc na scenie pasję i entuzjazm, taniec i śpiew, jakiego nie znał polski teatr. Jest tam miłość, szaleństwo i młodość. I to wszystko sprawia, że granica między teatrem a rzeczywistością staje się płynna, akcja spektaklu zdaje się wykraczać daleko poza teatralne foyer, a czas staje się wyłącznie funkcją wyobraźni. Uliczni grajkowie, śpiewacy i tancerze wystawiają na podziemnych peronach metra spektakl dla pasażerów. Jego twórcą i animatorem jest Jan, dla którego metro jest domem, a underground – sposobem na życie. Spektakl budzi sensację, a młodzi artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. To opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim to historia romantycznej miłości.
     Zachwyceni dynamicznym spektaklem opuszczaliśmy budynek teatru. Nasz bardzo kulturalny listopadowy czwartek dobiegał końca. Bardzo zmęczeni, ale też szczęśliwi wyruszyliśmy w drogę powrotną do Krasnegostawu, żałując, że nie mieszkamy bliżej stolicy – moglibyśmy wówczas częściej bywać w muzeach czy też na przedstawieniach teatralnych!
     Z przyjemnością należy stwierdzić, że wycieczkę śmiało można zaliczyć do udanych. Mamy także nadzieję, iż nie jest to ostatnia tego typu wyprawa naszego liceum. Liczymy na więcej!
                               Zadowoleni uczestnicy wycieczki

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie