Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

W świat bajki z profesorem Romanem Doktórem

Opublikowano: piątek, 23, marzec 2018 07:41


Relacje ze spotkania z prof. Romanem Doktórem

                                            A cóż to jest za bajka? wszystko to być może;
                                               Prawda; jednakże ja to między bajki włożę
                                                                                 Ignacy Krasicki

Uczymy się od najlepszych, czyli kolejna lekcja uniwersytecka w Jagielle!!!

     19 marca 2018 r. po raz kolejny mieliśmy możliwość uczestniczyć  w zajęciach przeprowadzonych przez prof. dr hab. Romana Doktóra, pracownika naukowego Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
    Podczas  spotkania poddaliśmy gruntownej lekturze utwory słynnych pisarzy oświeceniowych: Ignacego Krasickiego oraz Stanisława Trembeckiego. Na wstępie pan Profesor przybliżył nam dokładnie zagadnienia dotyczące kierunków artystycznych charakterystycznych dla literatury XVIII wieku.

Następnie zajęliśmy się komparatystyką : dokonaliśmy interpretacji porównawczej dwóch bajek: „Wilk i baranek” (S.Trembeckiego) oraz „Wilk i baran” (I. Krasickiego). Wyposażeni w doświadczenia po ostatnim spotkaniu, z pomocą Pana Profesora dokonaliśmy analizy podanych utworów oraz przeprowadziliśmy dyskusję na temat wymowy, budowy i cech obu tekstów. Po raz kolejny uczniowie wykazali się otwartością i chęcią do działania, dzięki czemu zajęcia wcale się nie dłużyły, chociaż trwały dwie godziny.
    Mamy nadzieję, że będziemy mieli szansę jeszcze nie raz uczestniczyć w tak nietypowych i fascynujących lekcjach.
                                        Uczestniczka zajęć, Aleksandra Rękas z klasy IIB


W świat bajki z profesorem Romanem Doktórem

     19.03.2018 uczniowie naszej szkoły kolejny raz mogli uczestniczyć w nietypowej lekcji języka polskiego, którą poprowadził prof. dr hab. Roman Doktór z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.  Spotkanie odbyło się poza oficjalnym harmonogramem projektu „Książka z plecaka”. Wybitny naukowiec po zakończeniu poprzednich zajęć wyraził chęć ponownego kontaktu z naszymi humanistami. Także uczniowie prosili o zorganizowanie kolejnych zajęć.  Tym razem Pan Profesor przygotował wykład dotyczący bajki oświeceniowej. Uczestnicy mogli analizować i interpretować teksty Stanisława Trembeckiego oraz Ignacego Krasickiego .
     Na początku spotkania Pan Profesor przedstawił uczniom wiadomości teoretyczne o oświeceniu, a także zapoznał ich z autorami tej epoki oraz zaznajomił  z najważniejszymi elementami, które muszą zawierać się w bajce, czyli morałem i alegorią. Wszyscy uważnie słuchali, a także notowali potrzebne informacje, gdyż gość w niezwykle pasjonujący sposób prowadził wykład, dzięki czemu nasi licealiści mogli poczuć się jak prawdziwi studenci. Kolejnym punktem programu była analiza i interpretacja utworu ,,Wilk i baranek” Stanisława Trembeckiego. Uczniowie chętnie dyskutowali i zadawali pytania, a prowadzący za każdym razem odwoływał się do ich wypowiedzi. Pan Profesor zaprezentował uczestnikom utwór Ignacego Krasickiego, porównując teksty obydwu autorów. Zaznaczył, iż ich style literackie i pomysł na bajkę Ezopa są zupełnie inne, a jednak tak samo ciekawe i wartościowe. Na koniec prowadzący przeczytał jeszcze dwa utwory przedstawiające tę samą historię i krótko je omówił.
     Wszyscy uczniowie  byli zafascynowani wypowiedziami Pana Profesora. Czekamy z niecierpliwością na kolejne spotkanie!
                              Uczestniczka zajęć, Kinga Malec z klasy Ibh

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie