Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Uniwersytecka lekcja w Jagielle - spotkanie z poezją Herberta

Opublikowano: piątek, 02, marzec 2018 09:49


     26 lutego 2018 r. w I LO im. Władysława Jagiełły gościł prof. dr hab. Roman Doktór – pracownik naukowy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wizyta Pana Profesora w I LO była możliwa dzięki przedsięwzięciu edukacyjnemu (skierowanemu do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych) „Książka z plecaka”, którego inicjatorem i koordynatorem jest pracownik Instytutu Filologii Polskiej (Katedry Literatury Współczesnej) Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr hab. Lech Giemza.
      Pan Profesor przeprowadził zajęcia dla młodzieży, które poświęcone były analizie i interpretacji wiersza Zbigniewa Herberta. Spotkanie trwało 90 minut, było symulacją uniwersyteckich warsztatów z elementami wykładu, na bazie  wiedzy
i umiejętności uczniów liceum. Wzięła w nich udział przede wszystkim młodzież
z klas humanistycznych oraz nauczycielki języka polskiego. Nietypowa lekcja bardzo podobała się wszystkim uczestnikom.

 


    Pierwsza część zajęć była oparta na analizie wiersza pt. „Węgrom 1956” z II tomu poezji „Hermes, pies i gwiazda” Z. Herberta. Pan Profesor na wstępie omówił kilka zagadnień teoretycznych dotyczących poezji. Następnie wspólnie z uczniami dokonał szczegółowej analizy utworu, wzbogaconej o liczne dyskusje naukowe. Pan Profesor mówił o wierszu w pasjonujący sposób, wzbudzając w słuchaczach zainteresowanie. Zanim uczniowie zdążyli się obejrzeć, pierwsza lekcja szybko minęła – w bardzo miłej atmosferze.
    Druga część warsztatów była poświęcona interpretacji wiersza. Wówczas uczniowie mieli okazję wykazać się wyobraźnią oraz znajomością historii. Wspólnie z Panem Profesorem, w drodze otwartej dyskusji, rozważali odwołania do wydarzeń historycznych. W oparciu o wskazówki  starali się zinterpretować utwór. Uczniowie chętnie zabierali głos i przedstawiali swoje pomysły. Prowadzący odpowiednio komentował każdą z propozycji i wspólnie udało się dotrzeć do właściwych konkluzji.
Na sam koniec Pan Profesor omówił kilka zagadnień historycznych, związanych
z omawianym utworem, co było interesującym podsumowaniem i zwieńczeniem zajęć.

     Uczniowie wyszli z lekcji zadowoleni i bogatsi o nowe doświadczenia.
Z niecierpliwością będą czekali na kolejną możliwość uczestniczenia w tak niezwykłych zajęciach.
Koordynatorem wydarzenia była p. Dorota Matysiak.

                                        Uczestniczka zajęć - Karolina Koterwas, klasa IIIC

  

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie