Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Obchody 100 – lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie.

Opublikowano: niedziela, 11, czerwiec 2017 22:28


     Historię każdej szkoły tworzą ludzie – dyrektorzy i nauczyciele, uczniowie i ich rodzice, pracownicy administracji i obsługi. Wszyscy decydują o niepowtarzalności każdego szkolnego dnia. Wszyscy bez względu na to, gdzie dzisiaj się znajdują, są twórcami historii I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie.

     2 czerwca 2017 r. obchodziliśmy stuletnie „urodziny” naszego Liceum.
Ta niezwykła uroczystość zgromadziła wielką społeczność Jagiellończyków, a wśród nich: byłych dyrektorów szkoły: Pana Czesława Kozinę, Pana Henryka Czernieja (Wicestarostę Krasnostawskiego), Panią Grażynę Majchrowicz, Panią Marię Kiliańską, Panią Helenę Karchuć, Panią Lucynę Kurzak, emerytowanych nauczycieli, przybyłych z całego kraju absolwentów szkoły, przedstawicieli władz samorządowych – Starostę Krasnostawskiego, Pana Janusza Szpaka, Burmistrz Krasnegostawu Panią Hannę Mazurkiewicz, Wiceburmistrza Krasnegostawu Pana Wojciecha Kowalczyka, Przewodniczącego Rady Powiatu Pana Marka Nowosadzkiego, Rzecznika Prasowego Starostwa Krasnostawskiego Pana Sławomira Kamińskiego, Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki Pana Marka Majewskiego, Radnych Rady Powiatu oraz zaproszonych gości: Panią Poseł Teresę Hałas,  Pana Michała Marciniaka,  reprezentującego Pana Krzysztofa Hetmana - Posła do Parlamentu Europejskiego, Wicemarszałka Województwa Lubelskiego Pana Krzysztofa Grabczuka, Lubelskiego Wicekuratora Oświaty Pana Ryszarda Golca, Kierownika Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Chełmie Pana Marcina Łopackiego, księży, będących absolwentami Szkoły, Księdza Dziekana Henryka Kapicę - Proboszcza naszej parafii, Przewodniczącego Rady Miasta Krasnegostawu, Pana Edwarda Kawęckiego, Zastępcę Wójta Gminy Krasnystaw Pana Tomasza Barczuka,  Sekretarza Miasta Krasnystaw Pana Krzysztofa Gałana.

     W święcie uczestniczyli również dyrektorzy oraz komendanci reprezentujący służby mundurowe, Urząd Pracy i Służbę Zdrowia Powiatu Krasnostawskiego. Przybyli także dyrektorzy szkół powiatowych, miejskich i gminnych. Nie zabrakło dyrektorów domów pomocy społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych, Centrum Charytatywnego Caritas oraz dyrektorów powiatowych i miejskich placówek kultury i sportu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się też szlachetni darczyńcy: Pan Tadeusz Badach - Prezes Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, Pan Radosław Chmielewski - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Krasnymstawie,  Pan Janusz Mazurek - Prezes firmy Mazurek-Metal, Pan Kazimierz Ruszniak - Prezes ,,Energoremont’’, Pan Marek Wereszczyński - Prezes firmy WEMAX, Pan Jana Skóra - Dyrektora ,,Elewarr’’ Sp. z o. o. w Krupcu.

    To był szczególny dzień również dla obecnych  nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły, członków Stowarzyszenia Absolwentów Gimnazjum i Liceum im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie oraz rodziców i uczniów wprowadzających  Szkołę w nowe stulecie.

    Honorowy patronat nad obchodami Jubileuszu 100 –lecia I Liceum Ogólnokształcącego objęła Minister Edukacji Narodowej, Pani Anna Zalewska, która w wystosowanym przez siebie liście serdecznie pogratulowała Szkole licznych osiągnięć  i znaczącego wkładu w wychowanie pokoleń młodych Polaków.

 

 
     Świąteczny dzień rozpoczął się od przybycia do Szkoły absolwentów i gości. Dawni uczniowie rejestrowali się, dokonując potwierdzenia swojego przybycia na Zjazd. Następnie odsłonięto pamiątkową tablicę ufundowaną przez Stowarzyszenie Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. W tym punkcie uroczystości uczestniczyli: szkolny poczet sztandarowy, Prezes Stowarzyszenia, Pani Helena Karchuć, Starosta Krasnostawski, Pan Janusz Szpak, Dyrektor I Liceum, Pani Edyta Fidecka. Aktu poświęcenia dokonał ksiądz Henryk Kapica, Dziekan Dekanatu Krasnystaw Wschód, w asyście księdza katechety I LO, Adama Musiela.

     Uczciliśmy również pamięć zmarłych nauczycieli I LO. Przed głównymi uroczystościami zapaliliśmy znicze na grobach nieżyjących pedagogów.
Kolejnym ważnym punktem obchodów była Msza Święta w kościele św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie. Do świątyni dotarliśmy w barwnym korowodzie prowadzonym przez parę królewską i jej świtę ( w tych rolach uczniowie I LO: Karol Piwko(II B), Kornelia Szymańska (IC) jako władcy, dwór stanowili uczniowie klasy II C – Magdalena Bortacka, Kinga Chudziak, Katarzyna Kłosowska, Wiktoria Żydziak, Jakub Rycaj, Maciej Adamski oraz uczniowie klasy I C - Sabina Drąg, Agnieszka Fidecka, Kornel Szumilak, Bartłomiej Dobosz, Hubert Waśkiewicz, Marceli Pacan, Tomasz Korniszuk, Marcin Kleban.  Nad sprawną organizacją historycznego orszaku czuwała Pani Dorota Matysiak.

     Liturgii przewodniczył Ksiądz Dziekan Henryk Kapica, współcelebrantami byli księża absolwenci Liceum. Uroczysta oprawę Mszy świętej zapewnili : chór z Krasnostawskiego  Domu Kultury, pod kierunkiem Pana Edwarda Kyca, emerytowanego nauczyciela muzyki I LO , lektorzy – Daniel Gowin (Ic), Adam Franczak (absolwent, rocznik 2017), Weronika Tomaszewska (IB), Paulina Puchala (IIC), psalmiści - Julia Grabek (IA) i Agata Kneć ( I A), Julia Wrona ( I B), Milena Czerniak  ( I C). W procesji darów ołtarza uczestniczyli: Państwo Anna i Mirosław Patejukowie, nauczyciele I LO, Pani Beata Wędzina i Pan Andrzej Król, pracownicy działu administracji i obsługi, Pani Krystyna Strzelczyk i Pan Kazimierz Czapek, emerytowani nauczyciele I LO, Agata Siwiec, absolwentka, rocznik 2016 oraz Szymon Antoniak, absolwent, rocznik 2017 oraz uczniowie I LO: Paulina Kowalczyk, Joanna Miszczak, Igor Pawlak, Bartłomiej Suruło, Agata Troć. Ministranci: Damian Mydlak, Hubert Sowa, Daniel Ciepłowski, Łukasz Pietrasiak, Mateusz Sawa- uczniowie klasy I A.
     Na zakończenie Eucharystii sprawowanej w intencji 100-lecia I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie, Pani Dyrektor Edyta Fidecka podziękowała za wspólną modlitwę za tych którzy tworzyli i nadal tworzą historię szkoły. Za absolwentów i uczniów Liceum, za wszelkie dobro, jakie dokonało się w ciągu 100 lat istnienia szkoły, za wszystko, co rozświetlało ścieżki życia i otwierało serca na prawdę i piękno, przyczyniając się do wzrostu nie tylko w wymiarze intelektualnym, ale również moralnym i duchowym.

     Dzięki uprzejmości Dyrekcji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie część oficjalna i artystyczna odbyły się w hali sportowej MOSiR-u. Nad nagłośnieniem tej części uroczystości czuwali pracownicy Krasnostawskiego Domu Kultury.

     Uroczystego otwarcia  obchodów Jubileuszu Szkoły  dokonali: Dyrektor I LO, Pani Edyta Fidecka oraz Starosta Krasnostawski, Pan Janusz Szpak. W roli konferansjerów wystąpiła niezastąpiona  para uczniów z klas o profilu humanistycznym: Katarzyna Dudek (kl. IB) oraz Kamil Dzida (kl. II B).

     Z okazji Jubileuszu 100 – lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego, Zarząd Województwa Lubelskiego podjął uchwałę o przyznaniu odznak honorowych i medali pamiątkowych zasłużonym dla szkoły pedagogom. Zaszczytne odznaczenia wręczał Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Pan Krzysztof Grabczuk.
Odznakę honorową  Zasłużony dla Województwa Lubelskiego przyznano  I Liceum Ogólnokształcącemu im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie oraz Panu Czesławowi Kozinie, byłemu dyrektorowi Szkoły. Medal Pamiątkowy Województwa Lubelskiego otrzymali : Pani Marta Grzywna, Pani Helena Karchuć, Pani Irena Kowalska, Pani Lucyna Kurzak, Pan Edward Kyc, Pani Anna Ostrowska, Pani Małgorzata Pasierkiewicz, Pani Mirosława Smyk.

     Okolicznościowymi grawertonami wyróżniono: I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie oraz Panią Edytę Fidecką, obecną  Dyrektor Szkoły i Panią Annę Patejuk, Wicedyrektor. Ponadto Marszałek Województwa Lubelskiego wyróżnił dyplomami uznania następujących nauczycieli: Panią Katarzynę Nowacką, Pana Mirosława Patejuka, Panią Annę Kosmowską, Panią Annę Kowalską, Panią Tamarę Koterwas.

     Część artystyczna uroczystości, przygotowana przez Panie Annę Kosmowską, Annę Kowalską i Pana Edwarda Kyca, z nostalgią wspominała przeszłość szkoły. Paweł Goncikowski (absolwent, rocznik 2017) wcielił się w postać najstarszego absolwenta, który z łezką w oku opowiadał o swoich szkolnych psotach. Weronika Mróz z klasy IIC we wspaniałej stylizacji odegrała rolę przedwojennej uczennicy. Dziewczęta: Weronika Dzirba (kl.IC), Karolina Brześcińska (kl.IIC), Małgorzata Mołczan (kl.II.C) przypomniały, jak bawiła się przedwojenna młodzież. Ich niezrównany charleston bardzo podobał się publiczności. W wojenną rzeczywistość nie tylko naszej szkoły wprowadził nas lirycznie Adam Franczak (absolwent, rocznik 2017). Rozśpiewana Monika Piotrowska z klasy IIA  przypomniała szkolne lata 50 – te w piosence „Serduszko puka…” Towarzyszyły jej nasze tańczące gwiazdy. Lata 70-te powróciły za sprawą piosenki „Już za rok matura…” w wykonaniu Wojciecha Dziedzica z klasy IA i Moniki Piotrowskiej. Przemysław Sobieszczański (absolwent, rocznik 2017) chociaż raz chciał się dowiedzieć, co to znaczy być nauczycielem. Scenka kabaretowa w wykonaniu towarzyszących mu artystów rozbawiła wszystkich do łez. Szacunek  dla nauczycielskiego trudu na zakończenie przedstawienia lirycznie wyraziły Agnieszka Górna z kl. IB oraz Klaudia Gontarz z kl. IC. W nostalgiczny nastrój wprowadziła zgromadzoną publiczność rzewna piosenka pt. Pola zielone, wykonana przez chór męski I LO (Wojciech Dziedzic z klasy IA, Łukasz Bojarczuk, Konrad Kalman, Kacper Mochniej, Adam Ogonowski, Wojciech Marucha, Wojciech Chruściel, Kacper Królikowski z klasy II A, Hubert Sowa z klasy I A, Jakub Sokół i  Adam Szymoniak, absolwenci 2017), pod kierunkiem Pana Edwarda Kyca. Obsługą techniczną uroczystości zajmowali się niezrównani w swoich rolach, świeżo upieczeni absolwenci: Adam Szymoniak i Radosław Lenard, wspierani przez pracowników Krasnostawskiego Domu Kultury, Pana Radosława Drzazgę, Pana Roberta Maciejewskiego i Pana Dominika Kleszko.  Autorką scenografii była znana z wielkiej kreatywności, Pani Agnieszka Chwaszcz.
Po oficjalnej części uroczystości uczestnicy Zjazdu udali się do budynku I LO, gdzie czekał na nich ciepły poczęstunek. Nasi goście mogli też obejrzeć ciekawe ekspozycje: galerię prac malarskich absolwentów I LO, której pomysłodawczynią była Pani Urszula Hus (obrazy:  Pani Małgorzaty Antoniak, Pani Teresy Stasiak, Pani Krystyny Strzelczyk, Pani Agnieszki Chwaszcz, Pani Józefy Starzyńska, Barbary Mazurek, Zofii Kazimierczak i Zdzisławy Jaciuk), wystawę poświęconą klubowi turystycznemu Chodak i jej założycielce, Pani Irenie Łukaszewskiej, nieżyjącej nauczycielce I LO (materiały zebrali i opracowali absolwenci: Pani Małgorzata Matycz i Pan Zbigniew Chmielewski), a także wystawki okolicznościowe, dokumentujące działalność I LO, przygotowane przez nauczycieli i uczniów. Każdy z przybyłych absolwentów otrzymał pamiątkowe wydanie czasopisma artystycznego Nestor oraz broszurę: Kalendarium na lata 2012-2017.
     O godzinie 15.00 w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 4 w Krasnymstawie odbyły się dwa mecze: w piłkę siatkową i koszykową. W meczach towarzyskich Dream Team 2017 absolwenci zmagali się  z obecnymi uczniami Liceum. Inicjatorem atrakcji sportowych był absolwent I LO z roku 1993, Pan Marek Piwko.
     Punktualnie o godzinie 18.00 w lokalu Magnum Bonum rozpoczął się Bal z okazji 100-lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Uczestnicy bawili się do białego rana, nie mogąc nacieszyć się swoim towarzystwem!

     Uroczyste obchody Jubileuszu 100 – lecia Szkoły nie mogłyby odbyć się bez wsparcia zacnych Współorganizatorów: Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia szkoły (w składzie: Pan Sławomir Kamiński - przewodniczący, Pani Anna Patejuk, Pan Sławomir Figiel, Pan Wojciech Kowalczyk, Pan Barczuk Tomasz, Pan Robert Kościuk), Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, Powiatu Krasnostawskiego, Urzędu Miasta Krasnystaw, Gminy Krasnystaw, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie, Krasnostawskiego Domu Kultury. Wsparcia finansowego i rzeczowego udzielili Szkole następujący Sponsorzy: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Krasnymstawie, Bank Spółdzielczy w Krasnymstawie, Firma Mazurek – Metal, Firma Wemax, Spółka Elewarr, Drukarnia Polianna, Firma Profil. Obróbka Metali, Aeroklub Ziemi Zamojskiej, Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Krasnymstawie oraz  Państwo Jolanta i Lech Berezowscy.

Całość uroczystości dokumentował fotograficznie Pan Przemysław Sarzyński.

     2 czerwca 2017 roku przejdzie do historii szkoły jako jeden z wielu ważnych i niezapomnianych dni. W następnym stuleciu dołożymy wszelkich starań, aby nie zaprzepaścić dokonań naszych uczniów. Obiecujemy, że motto szkoły, której podstawą są cztery fundamentalne zasady dydaktyczne:

      uczyć się, aby wiedzieć,
      uczyć się, aby działać,
      uczyć, się aby żyć wspólnie
      uczyć się, aby być,
będzie realizowane!

     Zapraszamy, w imieniu Pana Dyrektora Artura Capały, do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Do końca czerwca będzie można obejrzeć okolicznościową wystawę poświęconą Naszej Szkole. Powstała ona z eksponatów zgromadzonych między innymi w domowych archiwach absolwentów Jagiełły.

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie