Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Emocjonujące spotkanie z Ludwigiem Thorem

Opublikowano: wtorek, 09, maj 2017 13:09


     24 kwietnia 2017 r. humanistyczna część klasy IIB wzięła udział w nietypowej lekcji historii. Wraz z panią Agnieszką Chwaszcz udaliśmy się do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, aby móc uczestniczyć w spotkaniu z pisarzem, pochodzącym z naszego miasta, absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im Wł. Jagiełły – panem Ludwigiem Thorem, a właściwie Jerzym Kowalczykiem. Rozmowa z pisarzem w głównej mierze dotyczyła jego najnowszej książki pt.„Opętanie”.

Pytania zadawane przez prowadzącego spotkanie pracownika biblioteki – pana Artura Borzęckiego, ułatwiły bliższe poznanie fabuły książki, ujawniły odczucia autora i kulisy powstania dzieła. Dowiedzieliśmy się, że miejscem powstawania wspomnianego kryminału była piwnica, ale sam autor zapewniał, że nie było to pomieszczenie ponure i mroczne, jak wielu się może wydawać, wręcz przeciwnie, była to przyjemna przestrzeń, ułatwiająca skupienie się na pracy pisarskiej. Autor obiecał kontynuację swojego kryminału. Warto wspomnieć, że pan Jerzy to prawdziwy „człowiek orkiestra”, a przy tym jest bardzo skromny i spokojny. Przez wiele lat pracował jako reporter kryminalny, obecnie posiada własne wydawnictwo „Czarny Pies”, wraz z żoną - z zawodu prawniczką, rozpoczął działalność gospodarczą na wsi i jak stwierdził, obecnie jest rolnikiem.
    Uczestnicy spotkania również mogli kierować do autora pytania, a także zdradzić osobiste odczucia po przeczytaniu „Opętania”. Wiele komentarzy dotyczyło pseudonimu pisarza („Ludwig Thor”), który kojarzy nam się ze skandynawskimi autorami kryminałów, a sama treść „Opętania” również posiada pewne podobieństwa do dzieł Skandynawów, którzy są mistrzami tego gatunku.
    Pan Jerzy Kowalczyk jest bez wątpienia człowiekiem wartym bliższego poznania, a książka, którą zdecydował się napisać powinna obowiązkowo trafić na listę dzieł do przeczytania. Na zakończenie pisarz skierował do nas słowa: „Uwierzcie mi, krasnostawianie poradzą sobie wszędzie”, zachęcające do spełniania własnych marzeń i patrzenia z optymizmem w przyszłość.

                                                                 Paulina Ciechańska

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie