Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Obchody Święta Niepodległości w I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie

Opublikowano: piątek, 14, listopad 2014 11:51


DROGA DO WOLNOŚCI
12 listopada 2014 r. w I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów Święta Niepodległości.
W uroczystości uczestniczył poseł na Sejm RP, Pan Henryk Smolarz . Zgromadzonych na uroczystości powitała dyrektor szkoły - pani Edyta Fidecka . W swoim wystąpieniu przypomniała historię narodowego święta oraz drogę, jaką pokonali nasi przodkowie, by Polska odzyskała niepodległość.

Zacytowała też początkowe słowa Hymnu Szkoły: „W przyszłość idziemy młodzi Polacy...”, by uświadomić młodzieży, że tę przyszłość wszyscy zawdzięczamy wielu pokoleniom przodków, którzy przelewali krew za wolność Ojczyzny. Pani dyrektor powiedziała między innymi: „ Jako jedni z nielicznych pokoleń, nie znamy gorzkiego smaku wojny, możemy cieszyć się wolnością i swobodami obywatelskimi. Nasi przodkowie oddawali życie za niepodległą Polskę, za naszą teraźniejszość i przyszłość. Jaka ona będzie? To zależy od was drodzy uczniowie, od waszej dzisiejszej pracy, nauki, poczucia obowiązku i odpowiedzialności, chęci samodoskonalenia. Jako uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej jesteście na tyle dorośli aby snuć realne plany, co do waszej dalszej drogi życiowej. Warto wybiegając planami w przyszłość, pamiętać o tym co już było, o tym co składa się na nasze doświadczenie życiowe, ale i o faktach, które tworzą historię Narodu. Pamięć pozwala nam się uczyć, wyciągać wnioski, rozwijać się. Nasza historia to nasze korzenie, oddajmy dziś cześć i hołd przodkom, ponieważ to dzięki ich bohaterstwu możemy mówić o sobie Polacy i Europejczycy.”
Pan Henryk Smolarz , dziękując za zaproszenie do I LO w Krasnymstawie na uroczyste obchody Święta Niepodległości, gratulował uczniom tego, że potrafią godnie czcić to wydarzenie, dowodząc swojej dojrzałości i patriotyzmu. Jednocześnie przypomniał, że współczesny patriotyzm nie wymaga od młodzieży walki. Dziś przejawia się on w pracy i nauce dla wielkiej i małej Ojczyzny.
Uczniowie w krótkim referacie przywołali najważniejsze wydarzenia historyczne, które poprzedziły odrodzenie Polski w 1918 r. Część artystyczną stanowił montaż słowno-muzyczny poświęcony pamięci Polaków walczących o niepodległą Rzeczpospolitą. Recytatorzy niezwykle ekspresyjnie mówili
o bohaterstwie przodków, a przekonująco - o swoim patriotyzmie. Świetnie spisał się chór, który zaprezentował tradycyjne pieśni żołnierskie. Na uznanie zasługuje zespół, który akompaniował wykonawcom.
Uroczystość przygotowała klasa Ic pod opieką pani Marzeny Altmajer-Chwały i pana Jacka Wojciechowskiego . Oryginalną i gustowną dekorację wykonali uczniowie kl. Ic pod kierunkiem pani Agnieszki Chwaszcz .

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie