Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

„O tym nie można zapomnieć…”

Opublikowano: piątek, 07, listopad 2014 11:36„Z zachodu płyną niskie, ciemne chmury.
Przyczajony lęk w sercu. Tęsknota, tęsknota…”
Grażyna Chrostowska „Niepokój” (fragm..)
KL Ravensbruck, 1942 r.

Po raz kolejny recytatorki z Jagiełły uczestniczyły w niezwykłym wydarzeniu kulturalnym. Mowa o Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko – Krasomówczym „ W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej, lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów”. Konkurs ten przybliża młodzieży poezję młodej dziewczyny z Lublina, która w czasie II wojny św. została aresztowana i wywieziona do obozu w Ravensbruck, gdzie zginęła w zbiorowej egzekucji 18 kwietnia 1942 roku.


4 listopada 2014 roku w IV LO im. S. Sempołowskiej w Lublinie odbył się międzyszkolny etap konkursowych zmagań z tą niewątpliwie trudną, lecz bardzo wzruszającą poezją. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Eliza Banak, Kinga Galewska (opiekun: A. Kowalska) oraz Eliza Sawczuk (opiekun : A. Kosmowska). Na tym etapie wyróżniona została Kinga Galewska (IB), a tym samym znalazła się w finale, który odbył się 6 listopada 2014 r. w niesamowitej scenerii Zamku Lubelskiego.
Jury obradowało w składzie : Krystyna Zając – jedna z więźniarek obozu
w Ravensbruck jako przewodnicząca honorowa, Alicja Jachiewicz – Szmidt - znana aktorka teatralna i filmowa (przewodnicząca jury), Barbara Oratowska – kierownik „Muzeum pod Zegarem”, Jolanta Polańska – kierownik Działu Edukacji Muzeum Lubelskiego.
Oceniający i tym razem przyznali naszej uczennicy - Kindze Galewskiej - wyróżnienie! Ma ono z pewnością wielką wartość dla pierwszoklasistki, gdyż zmierzyła się z trudnymi tekstami, a przy tym została pozytywnie oceniona przez zawodową aktorkę!
Gratulujemy wszystkim naszym recytatorkom niezwykłej wrażliwości na słowo poetyckie i życzymy im sukcesów w następnych artystycznych prezentacjach!!

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie