Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

DZIEŃ PATRONA 2017

Opublikowano: środa, 08, marzec 2017 20:13


    3 marca 2017 roku w  sposób uroczysty obchodziliśmy  Święto Patrona Szkoły,  upamiętniając  postać wybitnego króla – Władysława Jagiełły. Jesteśmy dumni, że  naszej placówce patronuje wielce zasłużony dla  kraju władca!
   Część oficjalną uroczystości  rozpoczęła Pani Dyrektor Edyta Fidecka, która serdecznie  przywitała przybyłych  gości: Pana Henryka Czernieja – Wicestarostę Krasnostawskiego, Pana Marka Majewskiego –  Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki, Pana Sławomira Kamińskiego – Rzecznika Prasowego Starostwa Powiatowego., Pana  Tadeusza Badacha  - Prezesa Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie, Panią Urszulę Hus – Przedstawicielkę Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Władysława Jagiełły
w Krasnymstawie  oraz zgromadzonych na sali nauczycieli i uczniów I LO.


     W swoim przemówieniu, Pani Dyrektor przypomniała, że zaszczytne imię Władysława Jagiełły nadano szkole w roku 1920. Biografia tego władcy oraz bogata historia szkoły nakłada zatem na współczesnych Jagiellończyków  wielką odpowiedzialność za własne czyny.
    Głos zabrał również Pan Henryk Czerniej, który  podkreślał, jak ważną wartością jest wierność szkole i szacunek wobec swoich nauczycieli i wychowawców . Dodał też, że piękną i godną kontynuowania tradycją są spotkania absolwentów szkoły, którzy zawsze ciepło się o niej wypowiadają.
    Następnym punktem uroczystości było wręczenie nagród i dyplomów dla finalistów powiatowych konkursów adresowanych do uczniów szkół gimnazjalnych oraz uczniów naszego liceum, biorących udział w konkursie wiedzy o patronie szkoły. Za stronę merytoryczną zadań konkursowych odpowiadali nauczyciele I LO.

Zwycięzcami konkursów zostali:

Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej:
I miejsce – Karol Borys -  Zespół Nr 5 Gimnazjum i Szkoły
                   Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem,
                   opiekun pani Izabela Józefowska;
II miejsce – Patrycja Szuryga - Zespół Szkół  Nr 4 im. Jana Pawła II
                    w  Krasnymstawie, opiekun pani Agnieszka Manachiewicz;
III miejsce – Kacper Szkoda -  Zespół Szkół  Nr 4 im. Jana Pawła II
                                                    w  Krasnymstawie, opiekun pani Marta Cięciera.

Konkurs biologiczny:
I miejsce – Aleksandra Kowalczyk - Zespołu Szkół  Nr 4 im. Jana Pawła II
                   w  Krasnymstawie, opiekun pani Barbara Huszcza;
II miejsce – Magda Jarosz - Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego
                    w Żółkiewce, opiekun pani Ewa Bobel;
III miejsce – Aleksandra Kowalska - Gimnazjum w Izbicy,
                      opiekun pani Anna Drygasiewicz.


Konkurs z języka angielskiego:
I miejsce – Paweł Kurek  - Zespół Szkół im. Jana Pawła II – Papieża w Orłowie
                   Drewnianym, opiekun pani Magdalena Żmijak-Kuś;
II miejsce – Julia Bobryk - Zespół Szkół Nr1 im. Adama Mickiewicza
                    w Krasnymstawie, opiekun pani Agnieszka Wereda;
III miejsce – Jakub Kopańko - Zespół Szkół Nr 1 im. Adama Mickiewicza
                      w Krasnymstawie, opiekun pani Agnieszka Wereda;

Konkurs matematyczny:
I miejsce – Maciej Kowalczyk – Zespół Szkół  Nr 4 im. Jana Pawła II
                   w Krasnymstawie, opiekun pani Teresa Laskowska;
II miejsce – Arkadiusz Kłosowski - Gimnazjum w Gorzkowie,
                     opiekun, pani Alicja Żurek;
III miejsce – Maria Bojarczuk - Zespół Szkół  Nr 4 im. Jana Pawła II
                      w Krasnymstawie, opiekun pani Teresa Laskowska.

Szkolny konkurs historyczny :„Władysław Jagiełło - król Polski”

I miejsce – Sylwia Nosal, klasa IIIB
II miejsce – Małgorzata Marczewska, klasa IC
III miejsce – Agata Troć, klasa IC i Natalia Siewak, klasa IIIB

Szczególne podziękowania składamy instytucjom, które były fundatorami konkursowych nagród  : Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie oraz Bankowi Spółdzielczemu w Krasnymstawie.

    Kiedy już wszystkie nagrody i dyplomy zostały wręczone zwycięzcom konkursów, rozpoczęła się  wyczekiwana część artystyczna. Uczniowie I LO pod opieką Pani Anny Kowalskiej i  Pani Anny Kosmowskiej  przygotowali  inscenizację , w której zaprezentowali sylwetki wybitnych absolwentów szkoły. W tym  zacnym gronie znaleźli się  znani i lubiani artyści, wykładowcy wyższych uczelni oraz  przedstawiciele władz powiatu i naszego Liceum. Pomysł spektaklu opierał się na przeniesieniu widzów  w zawieszoną w czasie lekcję wychowania fizycznego. Charyzmatycznym wuefistą był oczywiście król  Władysław Jagiełło, w którego wcielił się artystycznie uzdolniony - Kamil Dzida.

     Każdy z aktorów bardzo sugestywnie , ale i z domieszką dobrego humoru prezentował działalność odgrywanej przez siebie postaci. Karol Piwko świetnie ukazał postać generała Ryszarda Hacia, Wojciech Dziedzic przywołał szkolne wspomnienie słynnego wokalisty - Jakuba Badacha, zaś Monika Piotrowska  przepięknie zaśpiewała   piosenkę pt. „Smak słów” - szlagier naszej absolwentki - Magdaleny Wójcik .
Grację i wdzięk słynnej aktorki - Marii Mamony wspaniale oddała Katarzyna Dudek, podkreślając ważne
w dorobku artystki role filmowe.

    W przedstawieniu nie zapomniano również  o autorze muzyki do słów Hymnu Szkoły (odśpiewanego przez nasz szkolny chór męski ) – Panu  Mariuszu Dubaju .  W tej roli wystąpił niezrównany Igor Kosakowski.   Natomiast niesamowite przeżycia wielkiego podróżnika – Pana Jerzego Gilarowskiego  przybliżył  Patryk Kornicki. Egzotyczny klimat  tej części przedstawienia  wywołały też nasze rewelacyjne tancerki : Karolina Brześcińska, Greta Pintal, Weronika Dzirba i Małgorzata Mołczan , które zaprezentowały energetyczny układ choreograficzny do piosenki „Waka, waka” Shakiry.  W dalszej części spektaklu Agata Patyk  bardzo  starała się, by  jak najlepiej  oddać wszystkie zalety Pani Dyrektor – Edyty Fideckiej, a Grzegorz Gębal  był bardzo wiarygodny w roli Starosty Krasnostawskiego – Pana Janusza Szpaka.
Chyba każdy pamięta cytaty z kultowego filmu pt. „Sami swoi”... Mając tego świadomość, Izabela Podkowiak z właściwym akcentem  zaprezentowała kwestie wypowiadane tam przez Manię Pawlakową, czyli  aktorkę - Marię Zbyszewską -  absolwentkę  Jagiełły (rocznik 1945).
W finale  przedstawienia odwołano się też do działalności  pierwszego dyrektora  - Jana Wowczaka, czyli  postaci, od której zaczyna się historia naszej szkoły. Tę rolę z wielką powagą odegrał Wiktor Solan.
Klamrę kompozycyjną inscenizacji stanowiło wystąpienie Czarnoksiężnika – Kamila Szponara - nawiązującego w swoich proroczych słowach do Jubileuszu 100- lecia Szkoły.   

   Gromkie brawa od publiczności pozwalają sądzić, że część artystyczna przypadła wszystkim obecnym  do gustu!  Na szczególną  uwagę zasługuje fakt, że autorką scenariusza była uczennica kl. II B - Karolina Gontarz, a w przedstawieniu  wystąpili uczniowie reprezentujący każdą klasę naszej szkoły.      

   

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie