Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Obchody 100-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie czas zacząć!

Opublikowano: sobota, 07, styczeń 2017 20:22


                                        
                                           
                                                                 
   3 stycznia 2017 roku to bardzo znacząca data dla naszej szkoły. 100 lat wcześniej znękani I wojną światową krasnostawianie z radością słuchali brzmienia jej pierwszego dzwonka. Dzisiejsza uroczystość to początek obchodów 100 – lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Społeczność szkolna rozpoczęła swój dzień bardzo nietypowo. O 8.30 wszyscy stawili się na szkolnym boisku, aby wykonać pamiątkową fotografię. To piękne nawiązanie do zdjęcia odnalezionego w archiwach szkoły, które wykonano właśnie 3 stycznia 1917 roku.
    Następnie wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej. Uroczystość otworzyła Pani Dyrektor ILO, Edyta Fidecka. Ciepło powitała zaproszonych gości: księdza dziekana Henryka Kapicę, starostę krasnostawskiego, Pana Janusza Szpaka, wicestarostę krasnostawskiego, Pana Henryka Czernieja, naczelnika wydziału oświaty, Pana Marka Majewskiego, wykładowcę Szkoły Głównej Handlowej, Pana Krzysztofa Reka, wykładowcę Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Pana Grzegorza Adamczyka, rzecznika prasowego starostwa krasnostawskiego, Pana Sławomira Kamińskiego, dziennikarza pisma „Super Tydzień Chełmski”, Pana Grzegorza Drozdalskiego oraz artystę, który uwieczniał społeczność szkolną na fotografiach, Pana Przemysława Sarzyńskiego.
    W swoim wystąpieniu Pani Dyrektor obrazowo przybliżyła historię powstania szkoły, skupiając się na radosnych nastrojach związanych z odradzającą się tożsamością narodową, które towarzyszyły jej założycielom,  pierwszym uczniom i ich rodzicom.

Bardzo ciepłe słowa skierował do zebranych ksiądz dziekan, podkreślając misję, jaką mają do spełnienia nie tylko szkoła, ale przede wszystkim nauczyciele. Starosta krasnostawski, absolwent „Jagiellonki”, jak sam wyraził się o szkole, podkreślił jej zasługi dla ziemi krasnostawskiej. Pan Krzysztof Rek uroczyście wręczył Pani Dyrektor pamiątkową tablicę patronacką zawierającą informację, iż ILO jest szkołą współpracującą z SGH (Program: Klasa akademicka SGH).
    Część oficjalną ze znawstwem prowadziła Katarzyna Dudek z klasy IB. Nasz wspaniały chór męski jeszcze raz dał  się poznać z najlepszej strony, wykonując hymny państwowy i szkolny. Wojciech Dziedzic z klasy IA, Łukasz Bojarczuk, Konrad Kalman, Michał Kostrzanowski, Kacper Mochniej, Adam Ogonowski z klasy IIA, Maciej Gręziak, Jakub Sokół, Adam Szymoniak z klasy IIIA   naprawdę dobrze prezentują się razem na scenie.
Część artystyczna uroczystości, przygotowana przez panie Annę Kosmowską i Annę Kowalską, z nostalgią wspominała przeszłość szkoły. Prowadził nas w przeszłość niezrównany w roli konferansjera Kamil Dzida z klasy IIB. Paweł Goncikowski z klasy IIIB wcielił się w postać najstarszego absolwenta, który z łezką w oku opowiadał o swoich szkolnych psotach. Weronika Mróz z klasy IIC we wspaniałej stylizacji odegrała rolę przedwojennej uczennicy. Dziewczęta: Weronika Dzirba (kl.IC), Karolina Brześcińska (kl.IIC), Małgorzata Mołczan (kl.II.C) i Greta Pintal (kl.IIIC) przypomniały, jak bawiła się przedwojenna młodzież. Ich niezrównany charleston bardzo podobał się publiczności. W wojenną rzeczywistość nie tylko naszej szkoły wprowadził nas lirycznie Adam Franczak z klasy IIIC. Rozśpiewana Monika Piotrowska z klasy IIA  przypomniała szkolne lata 50 – te w piosence „Serduszko puka…” Towarzyszyły jej nasze tańczące gwiazdy. Lata 70-te powróciły za sprawą piosenki „Już za rok matura…” w wykonaniu Wojciecha Dziedzica z klasy IA. Przemysław Sobieszczański z klasy IIIB chociaż raz chciał się dowiedzieć, co to znaczy być nauczycielem. Scenka kabaretowa w jego wykonaniu i towarzyszących mu artystów rozbawiła wszystkich do łez. Szacunek  dla nauczycielskiego trudu na zakończenie przedstawienia lirycznie wyraziły Agnieszka Górna z klasy IB oraz Klaudia Gontarz z klasy IC.
    Pomysłową dekorację, nawiązującą do przedstawienia, przygotowała Karolina Koterwas z klasy IIC, nad całością scenografii czuwała Pani Agnieszka Chwaszcz. Obsługą techniczną uroczystości zajmowali się niezrównani w swoich rolach: Adam Szymoniak z klasy IIIA i Radosław Lenard z klasy IIIB.
    Po przedstawieniu wszyscy zostali w sali gimnastycznej, aby wykonać pamiątkowe fotografie. Następnie uczniowie klas akademickich, współpracujących z SGH udali się na warsztaty prowadzone przez pracownika tej uczelni. Uczniowie klas humanistycznych uczestniczyli w wykładzie pracownika akademickiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
    3 stycznia był bardzo uroczystym dniem w Jagielle, otwierającym piękny jubileusz 100-lecia szkoły. Podkreślał bardzo ważne wartości, do których przywiązana jest cała szkolna społeczność: honor, mądrość, tradycję, doskonałość.

                                                                                      Anna Kosmowska

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie