Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Niezapomniane spotkanie ze słynną absolwentką Jagiełły – Marią Mamoną

Opublikowano: poniedziałek, 05, grudzień 2016 08:18


Nie od dziś wiadomo, że I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie to szkoła z tradycjami, w której od niespełna 100 lat uczniowie rozwijają swoje umiejętności i pasje, co procentuje w przyszłości. Mamy  tu możliwość poszerzania swojej wiedzy, ale też kształowania własnych kulturalnych upodobań. Czerpiemy więc radość z osobistego rozwoju na wielu płaszczyznach życia.  
    W minionym tygodniu (2 grudnia) ważnym dla społecznosci szkolnej wydarzeniem  było obejrzenie filmu pt. „Zaćma“. Projekcja miała miejsce w Krasnostawskim Domu Kultury. Film ten wyreżyserowany został przez Ryszarda Bugajskiego, a główną rolę zagrała w nim Maria Mamona –  słynna polska aktorka i absolwentka naszej szkoły!

Najnowsza produkcja tego reżysera (prywatnie męża aktorki) wzbudza wiele emocji. Fabuła filmu skupia się na postaci  Julii Prajs-Brystigerowej, stalinowskiej zbrodniarki. Reżyser skupił się na ukazaniu jej przemiany wewnętrznej. Przedstawił historię kobiety żydowskiego pochodzenia, funkcjonariuszki aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej, która przez kilkanaście lat bez skrupułów decydowała o śmierci, często niewinnych, ludzi, a  umarła jako zagorzała katoliczka! Kobieta nie była w stanie uporać się z wyrzutami sumienia, które powodowały w niej  wiele negatywnych uczuć i  zachowań. W celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju, zapragnęła skontaktować się z Prymasem Wyszyńskim, którego sama kiedyś przesłuchiwała, a potem uznała, że potrzebuje od niego pomocy w postaci porady duchowej. Do wyczekiwanej rozmowy ostatecznie dochodzi, dzięki czemu Julia zaczyna inaczej postrzegać świat. Próbuje pojąć, że aby w Boga uwierzyć potrzebne jest założenie, iż On naprawdę istnieje. Prymas uświadamia jej, że od niewiary lepsza jest nawet nienawiść wobec Boga, gdyż to potwierdza Jego obecność w życiu człowieka. Film, który obejrzeliśmy na pewno jest w swym przekazie filmem specyficznym i trudnym do odbioru przez dzisiejsze pokolenie ludzi, którzy żyjąc w czasie względnego bezpieczeństwa, nie odczuwają zagrożeń istniejących w świecie.
    Tego samego dnia o godzinie 13.00 mieliśmy zaszczyt  uczestniczyć w spotkaniu ( zorganizowanym w  naszej szkole) z odtwórczynią głównej roli i reżyserem, co było doskonałym dopełnieniem obejrzanego seansu filmowego! Mogliśmy dogłębnie poznać motywy działania reżysera, zostały nam też zdradzone  anegdoty z planu zdjęciowego, które jeszcze bardzej przybliżyły nas do poznania tego tekstu kultury. Zrozumieliśmy, że niezwykle trudno jest ukazać wewnętrzną przemianę człowieka, gdyż ludzie mają tendencję do nakładania różnorodnych masek, które  jednak nie potrafią  oszukać ich sumień. Zarówno film, jak i spotkanie z artystami okazało się dla nas cenną lekcją z dziedziny historii, etyki i psychologii człowieka.
                           
                                                                                        Kinga Galewska, klasa IIIB

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie