Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Złota drużyna Jagiełły!

Opublikowano: czwartek, 28, kwiecień 2016 11:23


Nasi uczniowie   WYGRALI (!!!) OGÓLNOPOLSKI Konkurs „Sprzeciw!”

Uczniowie naszej szkoły 21 kwietnia wzięli udział w finale ogólnopolskiego konkursu dla szkół ponadgimnazjalnych „ Sprzeciw”, który odbył się w Collegium Iuridicum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Uczniowie w I etapie konkursu przygotowali akt oskarżenia na podstawie kazusu. Informacja o zakwalifikowaniu się do II etapu wzmogła działania przyszłych prawników. Dzięki uprzejmości Pani Prezes Sądu Rejonowego w Krasnymstawie Pani Joanny Smyk oraz Pana Wiceprezesa Pawła Tobały nasi uczniowie mogli wziąć udział w rozprawach, a także wysłuchać merytorycznych wskazówek, związanych z przebiegiem procesu i technikami prawniczymi, co okazało się niezwykle przydatne w czasie rozgrywki finałowej.


   W finale wzięło udział 5 szkół z całej Polski (I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, Liceum Ogólnokształcącemu im. I Dywizji Kościuszkowskiej w Piasecznie, Zespół Szkół Nr 2 im. A. Świętochowskiego w Łukowie, III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie). Każda drużyna składała się z 6 osób. Zadanie polegało na przeprowadzeniu symulacji rozprawy sądowej w procesie karnym do przygotowanego wcześniej aktu oskarżenia. Młodzi adepci prawa losowali drużyny, z którymi przyszło im się zmierzyć. Każda ze szkół dwukrotnie reprezentowała swoje umiejętności przed zawodowymi sędziami, raz występując jako strona oskarżająca i drugi raz jako broniąca.

   Nasza ZŁOTA DRUŻYNA to: Julia Gleń- świadek oskarżenia, Martyna Marczewska- świadek obrony, Joanna Wypych- oskarżyciel posiłkowy, Arkadiusz Fidecki- prokurator, Paweł Goncikowski- adwokat, Wojciech Rogowski- oskarżony. Są to uczniowie klasy II o profilu humanistycznym i europejskim. Każda ze stron musiała wykazać się wiedzą merytoryczną, szybkością działania i umiejętnością przewidywania. Uczniowie wygłaszali mowy, odpowiadali na pytania strony przeciwnej, powoływali świadków. Emocje były niesamowite, należało obronić swoje stanowisko, a trudno było przewidzieć, co zrobi drużyna przeciwna. Nasi prawnicy wykazali się niesamowitą przebiegłością i tuż przed zamknięciem przewodu sądowego zmienili kwalifikację prawną czynu, co zaskoczyło drużyny przeciwne, które nie były przygotowane na taki manewr!

   Po całym dniu zmagań w wielkim finale spotkały się dwie najlepsze drużyny- uczniowie I LO im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Reprezentanci naszej szkoły występowali w roli oskarżyciela, a reprezentanci Puław w charakterze oskarżonego. O wyborze stron procesu zadecydował rzut monetą.
   Ostatni proces pełen był napięcia, ale świadomość, że jesteśmy w finale dodała siły i mocy naszym uczniom. Sędziowie oceniali merytoryczność wypowiedzi, zdolność przekazania informacji w sposób zwięzły i zrozumiały, pewność siebie oraz opanowanie (w tym także umiejętność odpowiadania na pytania) , kulturę i zachowanie na sali sądowej, umiejętność przekonania słuchacza do swoich racji.
    Zmagania były bardzo emocjonujące, po naradzie sędziowskiej zwycięską drużyną okrzyknięta została reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, przygotowana przez panią Annę Patejuk - nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, kodeksy, książki prawnicze. Wezmą także udział w warsztatach prawniczych w Warszawie i Lublinie.

Serdecznie GRATULUJEMY!!!

                                                                                  Anna Patejuk

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie