Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Nasi artyści podczas miejsko – powiatowych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski

Opublikowano: poniedziałek, 18, kwiecień 2016 13:50


„Kościół przyniósł Polsce Chrystusa – to znaczy klucz do rozumienia tej wielkiej i podstawowej rzeczywistości, jaką jest człowiek. Człowieka bowiem nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa.”
                                                                            Św. Jan Paweł II

14 kwietnia Krasnystaw świętował obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, zorganizowane przez Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta. I LO im. Wł. Jagiełły reprezentowali: Pani Dyrektor Edyta Fidecka, poczet sztandarowy szkoły oraz uczniowie klasy IA pod opieką Pani Tamary Koterwas. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele pw. Św. Franciszka Ksawerego. Następnie uczestnicy, tworząc barwny orszak, przemaszerowali do Krasnostawskiego Domu Kultury, gdzie odbywał się dalszy ciąg uroczystości, którą prowadził Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystki Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie Pan Marek Majewski.


   Okolicznościowe przemówienia wygłosili: Starosta Krasnostawski, Pan Janusz Szpak, Pan Mirosław Księżuk w imieniu poseł Pani Teresy Hałas oraz Burmistrz Krasnegostawu, Pani Hanna Mazurkiewicz.

   Część artystyczna przygotowana została przez naszą młodzież pod kierunkiem pani Anny Kosmowskiej, pani Doroty Matysiak i pana Jacka Wojciechowskiego. Historyczne przedstawienie, zatytułowane Chrzest stworzył Polskę, zostało wzbogacone o prezentację multimedialną. Autorzy pragnęli podkreślić, że chrzest stworzył Polskę nie tylko w wymiarze duchowym, ale też politycznym i kulturowym. Nowi ludzie zaczęli żyć nowym życiem w Chrystusie, stworzyli w Polsce nowy świat, który wypowiadał się poprzez nową wiarę, kulturę, nowe prawo, nowe instytucje. Doświadczenie wiary przełożyło się na postawy moralne w życiu społecznym i gospodarczym. Podczas uroczystości młodzież zaśpiewała pieśni religijne i patriotyczne: Bogurodzicę, Rotę, Mazurek Dąbrowskiego. Przepięknie brzmiały fragmenty Kroniki Polskiej Galla Anonima w wykonaniu głosów męskich. Pieśń Gaude Mater w interpretacji Ewy Bojarczuk oczarowała widownię. W widowisku nie zabrakło popularnych pieśni religijnych, związanych z postacią papieża świętego Jana Pawła II.

   Przygotowania do inscenizacji były długie i wymagały od uczniów wiele poświęcenia, nasi artyści jednak nie narzekali – cierpliwie ćwiczyli, aby zaskoczyć wspaniałym efektem. Odebraliśmy bowiem wiele sygnałów od publiczności, że spektakl był bardzo wartościowy i wzruszający. To chyba najlepsza nagroda dla młodych artystów!

   W inscenizacji brali udział uczniowie: Łukasz Bojarczuk, Konrad Kalman, Michał Kostrzanowski, Kacper Mochniej, Adam Ogonowski, Monika Piątkowska, Michał Sadowski z klasy IA, Paulina Ciechańska, Kamil Dzida, Izabela Podkowiak, Emilia Woźniak z klasy IB, Klaudia Wojnarowska z klasy IC, Ewa Bojarczuk, Maciej Gręziak, Eliza Sawczuk, Jakub Sokół, Adam Szymoniak z klasy IIA, Julia Gleń, Martyna Marczewska, Nadia Sikorska, Natalia Sulowska z klasy IIB, Paulina Demczuk z klasy IIC.

Prezentację multimedialną przygotowali Justyna Ciechańska i Radosław Lenard z klasy IIB.

Zdjęcia uroczystości wykonał Kacper Moń z klasy IB.

Anna Kosmowska i Dorota Matysiak

 

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie