Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Wybitny Absolwent Jagiełły i Jego historia

Opublikowano: czwartek, 26, listopad 2015 07:43


Dnia 20 listopada uczniowie naszego Liceum, wraz z panią dyrektor – Edytą Fidecką, mieli okazję uczestniczyć w niezwykłej lekcji historii poświęconej działalności pana Jerzego Cichockiego - Absolwenta i Wychowanka Gimnazjum im.Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. 
   Pan Jerzy Cichocki ukończył Gimnazjum w 1949 roku. Jest magistrem prawa, a prywatnie mężem, ojcem i dziadkiem. Jego małżonka Wanda ukończyła wydział administracji, córka Anna została lekarzem, a syn Mirosław – informatykiem. Wszyscy mieszkają w Kraśniku.


   Pan Jerzy Cichocki odbył czynną służbę wojskową, a po latach uzyskał stopień podpułkownika. Aktualnie pełni funkcję prezesa Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej /Okręg Kraśnik (działającym od 28 czerwca 1989 roku) i jest członkiem Krajowego Zarządu w stopniu generała brygady. Aktywnie działa społecznie i od lat jest Prezesem Klubu Oficerów Rezerwy im. Generała Andersa. 

   Będąc uczniem naszej szkoły, mieszkał w domu Dziadków Pisarskich – rodziców Błogosławionego Ks. Zygmunta Pisarskiego, zamordowanego przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W 15 rocznicę beatyfikacji ks. Pisarskiego (13 czerwca 2014 roku) została umieszczona tablica pamiątkowa przy ul. Żurka 10 w Krasnymstawie.

   Pan Jerzy Cichocki jest aktywnym uczestnikiem działalności ułańskiej. Podczas „lekcji historycznej“, w której mieliśmy możliwość uczestniczyć, chętnie podzielił się z nami swoimi przeżyciami z zaszczytnej służby. Opowiedział o różnych przedsięwzięciach, jakie na przestrzeni lat miały miejsce, o uroczystościach, dzięki których kultywowano tradycję piłsudczykowską i niepodległościową i swoim przykładem zachęcał nas do wychowania patriotycznego i proobronnego.

   Okazało się, że w Krasnymstawie również mógłby powstać Związek Piłsudczyków. Warunkiem utworzenia tej wielopokoleniowej organizacji jest czynne zaangażowanie 15 osób. Związek aktywnie obchodzi wszelkie roznice związane z Józefem Piłsudskim. Instytucja ta jest organizatorem konkursów literackich, plastycznych i recytatorskich poświęconych Piłsudskiemu i Legionom Polskim. Co roku przygotowuje obozy szkoleniowe, rajdy i marsze na szlakach turystycznych. Organizuje także wystawy, konferencje naukowe i wydaje publikacje poświęcone najnowszej historii Polski.

   Pan Jerzy Cichocki jest kolejnym doskonałym przykładem przypominającym nam o tym, że nasza szkoła pozwala na osiągnięcie wymarzonej kariery zawodowej, połączonej z różnorodnymi zainteresowaniami. Najważniejsze jest zadowolenie z samego siebie i odnajdowanie sensu w w swoich działaniach. Pan Cichocki niewątpliwie oddał wielkie zasługi dla historii naszego kraju.

   Niniejsza lekcja była kolejną z cyklu „Spotkań Trzech Pokoleń“, której inicjatorką była pani Helena Karchuć Prezes Stowarzyszenia Absolwentów i Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie.
                                                                                  Kinga Galewska klasa IIB

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie