Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Krwawy Księżyc i Superksiężyc - 28 września 2015r. - w obiektywie naszej uczennicy.

Opublikowano: poniedziałek, 05, październik 2015 07:3028 września doszło do niecodziennego wydarzenia – na nocnym niebie zobaczyliśmy najpierw Superksiężyc, a następnie Krwawy Księżyc. Tej nocy zakończyła się tetrada czerwonych pełni.

28 września doszło do niecodziennego wydarzenia – na nocnym niebie zobaczyliśmy najpierw Superksiężyc, a następnie Krwawy Księżyc. Tej nocy zakończyła się tetrada czerwonych pełni.

Okrągły księżyc pojawił się na niebie już 27 dnia miesiąca, dzień później nastąpiła pełnia. Tego dnia księżyc znajdzie się w perygeum, a więc będzie bliżej Ziemi niż zazwyczaj. W tym położeniu, dla ziemskich obserwatorów, jest on o ok. 14% większy i o 30% jaśniejszy niż zwykle. We wrześniu zjawisko Superksiężyca nałoży się na inne – Krwawy Księżyc. Księżyc zabarwia się na czerwono w wyniku całkowitego zaćmienia, co nie jest wydarzeniem niezwykłym. W przypadku wrześniowego Krwawego Księżyca mamy jednak do czynienia z zamknięciem tetrady – serii czterech całkowitych zaćmień księżyca. Pierwsze miało miejsce 15 kwietnia 2014, drugie 8 października 2014, trzecie 4 kwietnia 2015.

Oto kilka zdjęć z obserwacji tego wydarzenia, wykonanych przez uczennicę kl. II a - Klaudię Jurkiewicz.

IMG 3688

IMG 3797

IMG 3801

IMG 3809

IMG 3820

IMG 3822

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

pomnik

   

Facebook  

   
Copyright © 2023 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie