Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

logo-transparent10

   

Ranking Perspektywy 2019

   

Aktualności

Współpraca międzynarodowa

Opublikowano: środa, 19, listopad 2014 11:30


GLOBAL CITIZEN HIGH SCOOLS


Projekt organizowany przez międzynarodową organizację studencką AIESEC z siedzibą w Lublinie j uż wkrótce w I LO im.JagiełłyW dniach 29.09 – 03.10.2014 będziemy gościć w naszej szkole studentów-wolontariuszy uczestniczących w międzykulturowym projekcie Globar Citizen High Schools. Do naszej szkoły przyjedzie dwóch studentów (zobacz szczegóły), troszkę od Was starszych, aby opowiedzieć Wam o swojej kulturze, ojczyznach, tradycjach, by tym samym uwrażliwić Nas na problemy, z którymi możemy się spotkać będąc obywatelami zglobalizowanego świata. Uczniowie klas III-cich być może pamiętają spotkania sprzed 2 lat z Diep Lee z Wietnamu i Sinem Cam z Turcji (polecam wejście do archiwum aktualności na stronie internetowej szkoły rok 2012/13). Starsze pokolenie absolwentów pamięta zapewne spotkania ze studentami z : Macedonii, Wielkiej Brytanii, Indonezji, Malezji, czy Brazylii. Trochę mamy miłych doświadczeń za sobą.
Okazja taka zdarza się raz do roku (lub raz na 2 lata), więc musimy się do niej przygotować. Na gazetce przy wejściu do szkoły i na stronie internetowej szkoły znajdują się informacje o naszych tegorocznych wolontariuszach – można się z nimi zapoznać zanim jeszcze przyjadą do Krasnegostawu. Przyjdą do wszystkich klas na lekcje (najczęściej podczas języka angielskiego) i spotkają się z Wami dwukrotnie. Pierwsze zajęcia zazwyczaj polegają na tym, że opowiadają nam o krajach, z których pochodzą. Na drugich zajęciach z klasą próbują podczas zabaw dydaktycznych uświadomić nam, że rozumienie między kulturami jest istotne w naszym obecnym życiu.
Natomiast tradycją jest (i dotychczas młodzież naszego Liceum świeciła wprost rewelacyjnym przykładem inwencji twórczej), że po południu to MY zajmujemy się nimi, MY – społeczność szkolna. Wolontariusze nasi będą zakwaterowani w internacie, przyjadą w poniedziałek rano około 10-tej. Będą się tam stołować i nocować. Stąd też, młodzież internatu ma przed sobą super bojowe zadanie – sprawcie, aby dobrze się czuli, wśród innych młodych ludzi, żeby nie byli osamotnieni, żeby zawsze znaleźli pomocną dłoń (gdy na przykład zechcą zrobić zakupy, albo będą mieli jakiś problem).
Poza tym, tradycją również jest, że klasy lub grupy znajomych z różnych klas po zajęciach umawiają się z wolontariuszami na pizzę, na wycieczki, na ognisko, na zwiedzanie naszego miasteczka lub okolicy (Krupe – można zrobić ognisko; Białka – jeżeli ktoś może uzyskać pozwolenie na wchodzenie do stajni, to serdecznie zapraszam; jazda konna w stadninie Pasja; może wypad do Zamościa; kino (bez dubbingu)?; było nawet tak, że odważni zapraszali wolontariuszy do siebie na rodzinny obiad, na koncert, na zwiedzanie muzeum czy naszych zabytków itd.; może coś w mieście będzie się działo w tym czasie). Liczę, że Wy macie jeszcze lepsze (kulturalnie skrzywione) pomysły.
Zadaniem naszym jest to, żeby oni poczuli się, ze są naszymi gośćmi. Z pewnością wygeneruje to czasami jakieś koszty, ale tradycją było, że Pani Dyrektor zwracała uczniom poniesione koszty za bilety autobusowe lub bilety wstępu lub inne uzasadnione koszty poniesione bezpośrednio w związku z opieką nad wolontariuszami. Byłoby miło, gdybyście zaczęli powoli myśleć o naszych Gościach. Zawsze radą i pomocą służy Wam każdy nauczyciel języka angielskiego, bo trochę już mamy doświadczenia w tym projekcie. Propozycje i sugestie mogą się zrodzić wcześniej lub w trakcie pobytu wolontariuszy – bardzo proszę o burzę mózgów, z pewnością wyjdzie coś ciekawego. W uzasadnionych przypadkach, proszę Waszych nauczycieli uczących o łagodniejsze traktowanie Waszych luk w wiedzy podczas pobytu u Nas wolontariuszy (czyli, gdy byliście na wycieczce z wolontariuszami i wróciliście wieczorem, co uniemożliwiło Wam przygotowanie się do lekcji następnego dnia – proszę się zgłosić do nauczyciela koordynującego o pomoc w załatwieniu jakiegoś wyjścia z dramatycznej sytuacji;)

Po więcej informacji zapraszam do kontaktu osobistego lub mailowego.
Pobierz folder AIESEC.
Z poważaniem,
Nauczyciel koordynujący:
Renata Lewandowska

(Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. )


Projekt PEACE Cross-cultural Understanding 2011 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Wł. Jagiełły w Krasnymstawie.


W roku szkolnym 2010/2011 nasza szkoła bierze udział po raz czwarty w Projekcie PEACE Cross-cultural Understanding (rozumienie międzykulturowe) organizowanym przez komitet lokalny organizacji studenckiej AIESEC działający przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W ramach projektu do liceów w całej Polsce przyjeżdża po troje studentów z różnych stron świata, aby przybliżać licealistom swoją kulturę. Dzięki temu staramy się zwalczać stereotypy i uczyć młodzież życia w zglobalizowanym świecie, być bardziej otwartymi na problemy i kulturę innych narodów, a jednocześnie doświadczenie to daje możliwość uświadomienia sobie kultury swojego własnego narodu, dziedzictwa i wspólnych ponadnarodowych wartości.

W tym roku naszymi gośćmi są: Mei Anne z Malezji, Kevin z Tajlandii i Fernando z Argentyny. W swoich krajach są oni studentami, bądź właśnie ukończyli studia lub jednocześnie pracują i studiują. W naszej szkole prowadzą zajęcia z klasami po angielsku, w ciągu tego tygodnia mają okazję spotkać się ze wszystkimi klasami w szkole, a po zajęciach w szkole, w zamian za ich pracę, młodzież szkolna organizuje im zajęcia, takie jak: podróże po regionie (wycieczka do Lublina) i naszym mieście, uczestniczenie w życiu rodzinnym (zakwaterowanie w prywatnym domu jednej z uczennic naszej szkoły) i towarzyskim (wyjścia do pizzerii i na grę w bilard, lekcja jazdy konnej, ognisko z pieczeniem kiełbasek) czy spotkania z mieszkańcami miasta (wizyta w Domu Dziecka), żeby wymienić kilka z nich.

Doświadczenie to, jak już co roku, jest wspaniałym przeżyciem dla młodzieży w naszej szkole, która jest otwarta na świat, ale nie często ma okazję ku temu, by z ‘wielkim’ światem mieć do czynienia na co dzień. Raz do roku, dzięki projektowi PEACE uczniowie mają tę niesamowitą szansę, aby sprawdzić i rozwijać swoje umiejętności organizacyjne, interpersonalne i językowe w kontekście międzynarodowym. Co więcej, świetnie się w tej roli sprawdzają. Mają mnóstwo pomysłów na to, aby obcokrajowcy czuli się świetnie w naszym małym miasteczku. Potwierdzeniem są słowa uznania samych wolontariuszy z Projektu PEACE, którzy twierdzą, że uczniowie naszej szkoły wypadają rewelacyjnie na tle innych liceów w Polsce, są otwarci, chętni do współpracy, towarzyscy. Kontakty z wolontariuszami–studentami z zagranicy są też inspiracją dla młodych ludzi u progu rozwoju swojej własnej ścieżki kariery i wyboru kierunku studiów. Mogą oni porównać efektywność różnych systemów edukacji oraz uświadomić sobie jak należy zarządzać własnym potencjałem, aby w tych najpiękniejszych latach swojego życia umiejętnie pokierować swoim rozwojem i umieć wyznaczać sobie cele w naszej skomplikowanej rzeczywistości.

Ponadto, mamy też nadzieję wziąć udział w zadaniu, które wynika z udziału w projekcie PEACE – a mianowicie symulacji obrad Organizacji Narodów Zjednoczonych w Warszawie w dniach 26-27 marca, w której 25 wolontariuszy z organizacji AIESEC, którzy podróżowali po szkołach w Polsce, będą przewodniczącymi różnych komisji ONZ. Młodzież licealna pod ich nadzorem zaproponuje swoją wizją rozwiązywania problemów na świecie, którymi ONZ się zajmuje. Będzie to duże wyzwanie dla naszych uczniów, ale też i okazja dla trójki z nich, aby poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą problemów współczesnego świata i wykorzystać ją w praktyce.

Jak co roku, wizyta zagranicznych gości w naszej szkole okazała się sukcesem, który chyba każdy z uczniów może przełożyć na swój własny. Doświadczenia zdobyte zarówno przez studentów-wolontariuszy, jak i naszych uczniów z pewnością przyczynią się do rozwoju osobowości i świadomości tych młodych ludzi.
Koordynator projektu:
Renata Lewandowska

   

Dziennik elektroniczny  

dziennik

   

bip logo

 

 

   

starostwo

logo men22

kuratorium

 

 LogoPBP

   

Licznik odwiedzin  

16612936
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym roku
W tym miesiącu
W poprzednim miesiącu
Od początku
4596
17804
85415
16054743
251660
371056
16612936

Twój IP: 3.236.83.154
Aktualny czas: 2024-06-15 13:14:01
   

Facebook  

   

Archiwum artykułów  

Powered by mod LCA
   
Copyright © 2024 I LO Krasnystaw. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.
© I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie